3 maja w Pyskowicach

Pierwsze dni maja przebiegają pod znakiem celebrowania rocznic ważnych wydarzeń z historii Polski. W tym roku obchodzić będziemy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz stulecie wybuchu III Powstania Śląskiego.

Od kilku lat dzień 2 maja poświęcony jest fladze państwowej. Podobnie jak w roku ubiegłym wszystkie uroczystości świętować będziemy, ze względu na stan epidemii, w ścisłym reżimie sanitarnym.

III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Trwało do polsko-niemieckiego porozumienia o zawieszeniu broni z 5 lipca 1921 r. W związku z upamiętnieniem tych wydarzeń 2 maja w godzinach 20.21 – 22.00 na ścianie siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Pyskowicach wyświetlona zostanie animacja komputerowa „Śląsk – wspólna sprawa”. Producentem widowiska jest Biuro Programu „Niepodległa”, a jego realizacja została sfinansowana ze środków ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Wydarzaniem towarzyszącym obchodom 100 – lecia powstania będzie gra miejska „Tropem lokalnej i powstańczej historii”.

Punktem kulminacyjnym patriotycznej majówki będą uroczystości w poniedziałek, 3 maja. W tym dniu Burmistrz Miasta Pyskowice oraz radni Rady Miejskiej w Pyskowicach dla uczczenia wydarzeń w imieniu wspólnoty samorządowej złożą kwiaty pod Pomnikiem Patriotycznym na placu Józefa Piłsudskiego. Obchody zakończą się mszą świętą za Ojczyznę w kościele św. Mikołaja o godz. 18.00. W związku z rygorami antyepidemicznymi uroczystość w świątyni odbędzie w gronie ograniczonym do 30 osób.

Apelujemy o stosowanie się, nie tylko w tych dniach, do zaleceń sanitarnych. Jednocześnie gorąco zachęcamy wszystkich pyskowiczan do włączenie się w patriotyczne świętowanie, na przykład poprzez wywieszenie flag w oknach czy na balkonach.

ZOBACZ TEŻ

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI

WASZYM ZDANIEM

Napisz komentarz
Wpisz swoje imię

AKTUALNOŚCI

spot_img