Chcesz nadal otrzymywać 800+? Mamy ważne informacje

2,4 miliona wniosków o 800+ wpłynęło do ZUS, w tym z województwa śląskiego ponad 261 tysięcy.

Do Zakład Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło 2,4 mln wniosków o 800+ na nowy okres świadczeniowy, co daje średnio 65 tys. wniosków dziennie. Dokumenty składane są elektronicznie, stąd też można je przekazywać w weekendy i święta, a także po godzinach pracy urzędu. Ważne, by zrobić to do końca kwietnia. Dzięki temu zagwarantowana jest ciągłość wypłaty świadczenia, czyli pieniądze trafią do zainteresowanych do 30 czerwca.

Od 1 lutego ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie 800+ na nowy okres, który rozpocznie się 1 czerwca br. i potrwa do 31 maja 2025 r. Wnioski są składane elektronicznie, stąd też wpływają do ZUS codziennie, niezależnie od godzin pracy urzędu.

W województwie śląskim do 7 marca złożono ponad 261 tysięcy wniosków.

Najwięcej z terenu działalności rybnickiego ZUS, bo ponad 61 tys., najmniej z terenu częstochowskiego ZUS, czyli 31,3 tys.

Świadczenie wychowawcze „Rodzina 800+” przysługuje niezależnie od osiąganych dochodów, na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Prawo do świadczenia mają nie tylko rodzice dziecka, ale również opiekunowie faktyczni, opiekunowie prawni, rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, czy dyrektorzy regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek drogą elektroniczną.

Aplikacja mZUS ułatwia składanie wniosku
– Już kolejny rok mija, gdy rodzice wnioski o świadczenie wychowawcze mogą składać za pośrednictwem bezpłatnej, oficjalnej aplikacji mobilnej mZUS. Przyspiesza i ułatwia elektroniczne wypełnianie dokumentów. Jeśli ktoś składał już wniosek w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby klient może je zmienić przed wysłaniem – mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa śląskiego.
W aplikacji można również sprawdzić, czy świadczenie zostało już przyznane oraz terminy zrealizowanych wypłat.

Nie tylko aplikacja mZUS służy do składania wniosków. Rodzice mają możliwość skorzystania także z innych kanałów przesyłania wniosków, czyli za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia czy bankowości elektronicznej większości polskich banków.

Wniosek do końca kwietnia, wypłata w czerwcu
Jeśli rodzic chce kontynuować wypłatę świadczenia bez żadnej przerwy w przelewach od ZUS, to wniosek na nowy okres świadczeniowy, czyli ten rozpoczynający się od 1 czerwca, musi złożyć do końca kwietnia br. – Jeśli formularz będzie prawidłowo wypełniony i złożony do 30 kwietnia, to ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca. Dzięki temu rodzic czy opiekun nie będzie miał „pustych” miesięcy, a przelew z ZUS na nowy okres świadczeniowy na konto rodzica czy opiekuna będzie zrealizowani już w czerwcu – dodaje rzeczniczka.

Zmieniasz rachunek bankowy, złóż nowy wniosek
Rodzic, który chce, aby ZUS wypłacał świadczenie na inny numer rachunku bankowego, musi złożyć nowy wniosek o 800+. We wniosku należy podać wszystkie niezbędne dane oraz nowy numer konta. Wówczas ZUS zmieni dane do wypłaty, a o zmianie rachunku bankowego poinformuje klienta na jego profilu PUE ZUS.

ZOBACZ TEŻ

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI

WASZYM ZDANIEM

Napisz komentarz
Wpisz swoje imię

AKTUALNOŚCI

spot_img