Znaleziono niewybuch w Proboszczowicach

Dzisiaj wojskowi saperzy zabiorą dozorowany przez policjantów z Pyskowic niewybuch artyleryjski z okresu II wojny światowej. Pocisk został ujawniony w Proboszczowicach.

Wczoraj przed godziną 12:00 dyżurny pyskowickiej jednostki otrzymał zgłoszenie od mężczyzny, który natknął się na przedmiot przypominający pocisk. Na miejsce natychmiast ruszyli policjanci z Pyskowic oraz policyjny pirotechnik z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach. Po dokładnej analizie ustalono, że znalezisko to odłamkowy pocisk artyleryjski kalibru 88 mm, pochodzący z czasów II wojny światowej.

Rejon, w którym został odnaleziony, nie znajduje się bezpośrednio przy zabudowie, dlatego nie było konieczności ewakuacji ludności.

Teren został zabezpieczony przez funkcjonariuszy, a saperzy zostali powiadomieni. Dzisiaj przewiozą pocisk na poligon, gdzie zostanie zneutralizowany.

„Odnajdywanie niebezpiecznych artefaktów wydaje się być niekończącą się historią. Przypominamy zatem, że mimo upływu 80 lat i więcej, skorodowane niewybuchy mogą być bardzo niebezpieczne. Każde dotknięcie lub próba przemieszczenia takiego pocisku może zakończyć się tragedią. W przypadku znalezienia takiego przedmiotu należy natychmiast powiadomić policję, która zabezpieczy miejsce zdarzenia. Najwięcej niewybuchów odnajdywanych jest w okresie wiosennym, kiedy rozpoczynają się inwestycje budowlane oraz prace rolne. W przypadku ujawnienia podejrzanych przedmiotów nie wolno ich dotykać, podnosić ani przenosić” – informuje policja.

ZOBACZ TEŻ

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI

WASZYM ZDANIEM

Napisz komentarz
Wpisz swoje imię

AKTUALNOŚCI

spot_img