Wiatraki w Wielowsi. Mogą zasilić 200-tysięczne miasto

20 wiatraków zlokalizowanych w okolicach Wielowsi jest w stanie zasilić energią miasto liczące blisko 200 tys. mieszkańców. 12 października oficjalnie otwarty został Park Wiatrowy Wielowieś, jedna z największych takich inwestycji w Polsce.

Każdy z wiatraków ma 195 metrów wysokości. Widać je z daleka. Wytwarzają moc o łącznej wartości 132 MW, co skutecznie przyczynia się do zmniejszenia udziału węgla w produkcji energii elektrycznej w kraju. Przybliżają nas również do realizacji celu, jakim jest zwiększenie w Polsce udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym – do 27 proc. do 2040 r., zgodnie z wymogami prawa UE.

Inwestorem przedsięwzięcia jest Akuo – niezależny francuski producent i dystrybutor energii odnawialnej wraz ze spółką Mirova, zapewniającą zrównoważone w 100 proc. rozwiązania inwestycyjne. Podczas otwarcia Parku Wiatrowego Wielowieś o jego budowie i funkcjonowaniu opowiedzieli dyrektorzy tych firm, Patrice Lucas i Raphael Lance. Przypomnieli, że tutejsze wiatraki zmniejszają emisję CO2 o około 300 tys. ton rocznie. Akuo inwestuje w regionie Europy Środkowo-Wschodniej także w innych miejscach – łącznie z wielowiejskimi wiatrakami wytwarza już 300 MW czystej energii. Do końca 2020 r. Akuo zainwestowało ponad 2,6 mld euro w instalacje dające w sumie moc 1,3 GW. Zatrudniająca ponad 350 pracowników firma z siedzibą w Paryżu jest obecna w 15 krajach na całym świecie. Jej najnowszą inwestycję, zbudowaną w powiecie gliwickim farmę wiatrową, bardzo wysoko ocenił obecny na uroczystym otwarciu ambasador Francji, Frederic Billet.

Wójt Gminy Wielowieś, Ginter Skowronek przypomniał z kolei długą drogę realizacji tego przedsięwzięcia. Rozpoczęło ją podpisanie w 2008 r. listu intencyjnego, czego następstwem było podjęcie w 2011 r. przez Radę Gminy Wielowieś uchwały zmieniającej plan zagospodarowania. Obecnie Park Wiatrowy daje już gminie wymierne korzyści materialne – ponad 2,1 mln zł rocznie z podatku od nieruchomości i 800 tys. zł z tytułu służebności przesyłu. Powstało też 10 km dróg dojazdowych, z których korzystają rolnicy, a inwestor sfinansował także w 50 proc. powstały kilka lat temu kosztowy Główny Punkt Zasilania. Wspiera również organizacje pozarządowe i kluby sportowe, ufundował też ultrasonograf o wartości 90 tys. zł, który służy mieszkańcom gminy.
Starostwo Powiatowe w Gliwicach

ZOBACZ TEŻ

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI

WASZYM ZDANIEM

Napisz komentarz
Wpisz swoje imię

AKTUALNOŚCI

spot_img