W tym szpitalu wykonają bezpłatne badania noworodków pod kątem SMA

Szpital w Knurowie wprowadza badania przesiewowe noworodków pod kątem SMA (rdzeniowy zanik mięśni).

Zgodnie z obecnie dostępnym harmonogramem badania przesiewowe noworodków na terenie województwa śląskiego zostaną wprowadzone dopiero we wrześniu 2022 r.
– Mając na uwadze coraz większą liczbę występowania tego schorzenia wśród noworodków w Polsce oraz kierując się dobrem dziecka jak również ich rodziców Szpital w Knurowie postanowił wprowadzić badania przesiewowe już od lipca 2021 roku – informuje szpital.

Badanie przesiewowe jest bezpłatne, dobrowolne i dostępne dla każdego noworodka urodzonego w knurowskim szpitalu, którego rodzice zdecydują się na wykonanie przesiewu.
Warunkiem jest podpisanie i wypełnienie zgody na badanie.

Badanie wykonuje się poprzez pobranie odpowiedniej ilości krwi z pięty dziecka, tak samo jak do badań w kierunku fenyloketonurii i mucowiscydozy. Czas oczekiwania na wynik badania wynosi około 3 tygodni.

Według danych Fundacji SMA rocznie chorobę rozpoznaje się u ok. 50 dzieci – średnio w naszym kraju rodzi się jedno dziecko z SMA na tydzień. U ok. 35 z nich będzie to postać o ostrym przebiegu, rozpoczynająca się w niemowlęctwie.

Prawdopodobnie Szpital w Knurowie jest jedyną placówką na Górnym Śląsku, w której wykonuje się te testy nieodpłatnie, na życzenie rodziców.

ZOBACZ TEŻ

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI

WASZYM ZDANIEM

Napisz komentarz
Wpisz swoje imię

AKTUALNOŚCI

spot_img