Niewłaściwe tablice rejestracyjne i próba wręczenia łapówki

Od 1 października 2023 roku, nowelizacja kodeksu karnego wprowadziła zaostrzone przepisy dotyczące kradzieży oraz posługiwania się nielegalnymi tablicami rejestracyjnymi. Nie wszyscy wiedzą, że tablic przekładać nie można. Ostatni przypadek ujawniony przez gliwicką policję ilustruje tę niewiedzę u niektórych.

„W miejscowości Wilcza, policjanci z drogówki przeprowadzili kontrolę drogową, która w efekcie skończyła się dla kierowcy mandatem oraz dwoma zarzutami karnymi. Samochód osobowy, zatrzymany przez funkcjonariuszy ze względu na przekroczenie dozwolonej prędkości, posiadał nieswoje tablice — numery rejestracyjne nie były przypisane do tego pojazdu. Dodatkowo pojazd nie posiadał ważnego ubezpieczenia ani krajowej rejestracji” – informuje policja.

„Kierowca, 60-letni mężczyzna, tłumaczył, że auto zostało sprowadzone z zagranicy, a formalności związane z rejestracją nie zostały jeszcze dopełnione. Tymczasowo postanowił skorzystać z tablic „pożyczonych” z innego swojego auta” – dodaje KMP.

„Zgodnie z nowymi przepisami, takie działanie jest przestępstwem, co zostało wyjaśnione przez policjantów. Wtedy kierowca podjął próbę przekupstwa, proponując funkcjonariuszom łapówkę w wysokości 1000 złotych, aby zapomnieli o sprawie. Ta próba korupcji znacznie pogorszyła sytuację mężczyzny, który został natychmiast zatrzymany i przewieziony do policyjnego aresztu” – informuje policja z Gliwic.

„Następnego dnia, mieszkaniec powiatu gliwickiego został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty związane z naruszeniem przepisów dotyczących posługiwania się nielegalnymi tablicami rejestracyjnymi oraz próbą przekupstwa funkcjonariuszy” – przekazuje policja.

Ten incydent pokazuje, że nie wszyscy kierowcy są świadomi, jak poważnym przestępstwem jest próba przekupienia funkcjonariusza. To przestępstwo zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności. Posługiwanie się „lewymi tablicami” zagrożone jest karą do 5 lat.

„Przypomnijmy – nowe zaostrzone przepisy dotyczące tablic – stanowią odpowiedź na wzrost liczby kradzieży paliwa na stacjach, gdzie sprawcy często korzystali z kradzionych tablic rejestracyjnych. Zgodnie z artykułem 306c § 1 Kodeksu Karnego, osoby dokonujące zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, bądź używające tablicy nieprzypisanej do pojazdu, mogą być karane pozbawieniem wolności od 3 miesięcy do lat 5. Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadziło również zapis, który karze równie surowo osoby używające fałszywych tablic rejestracyjnych. Nowe regulacje stanowią ważny krok w zwalczaniu przestępczości drogowej i zapewnieniu bezpieczeństwa na polskich drogach. Posługiwanie się „lewymi” tablicami rejestracyjnymi nie może być tolerowane, a osoby łamiące te przepisy są i będą pociągane do odpowiedzialności karnej” – dodaje KMP Gliwice.

ZOBACZ TEŻ

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI

WASZYM ZDANIEM

Napisz komentarz
Wpisz swoje imię

AKTUALNOŚCI

spot_img