83. rocznica nocy kryształowej również w Pyskowicach

9 listopada 2021 przypada 83. rocznica tzw. nocy kryształowej. W związku z rocznicą tamtych tragicznych wydarzeń Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, oddział Muzeum w Gliwicach, zorganizował uroczystości upamiętniające w miejscach, gdzie kiedyś stały synagogi. Odbędą się one również w Pyskowicach.

Świątynie żydowskie były niejednokrotnie ozdobą miast, napawały dumą ich mieszkańców, lecz w listopadzie 1938 roku praktycznie wszystkie stały się ofiarami nazistowskiego pogromu. To jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń poprzedzających zagładę Żydów, które swym zasięgiem objęło także Górny Śląsk.

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich zaprasza na spotkania w miejscach, gdzie kiedyś znajdowały się synagogi lub jeszcze one istnieją. Odbędą się one równocześnie w sześciu miejscowościach: Gliwicach, Zabrzu, Bytomiu, Toszku, Wielowsi oraz w Pyskowicach. Polegać będą na odczytaniu relacji świadków tamtego wydarzenia oraz złożeniu kwiatów.

W Pyskowicach miejscem spotkania będzie ulica Bończyka, gdzie kiedyś stała żydowska świątynia. Rozpocznie się ono o godz. 19.00. Zapraszamy mieszkańców w imieniu własnym oraz organizatorów.

ZOBACZ TEŻ

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI

WASZYM ZDANIEM

Napisz komentarz
Wpisz swoje imię

AKTUALNOŚCI

spot_img