Zmarł Władysław Macowicz

Zmarł Władysław Macowicz, pedagog, historyk i społecznik, przewodnik wielu pokoleń pyskowiczan. 2 stycznia br. skończył 91 lat.

Władysław Macowicz urodził się na Kresach Wschodnich, w Gródku Jagiellońskim pod Lwowem. Los rzucił go na Śląsk i wykształcenie historyczne zdobywał już na Uniwersytecie Wrocławskim. Karierę związał z oświatą. Był kierownikiem Szkoły Podstawowej w Kamieńcu, a potem aż przez 19 lat dyrektorem Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach. Pełnił funkcję Inspektora Oświaty i Wychowania w Pyskowicach, był radnym Rady Gromadzkiej, Miejskiej i Wojewódzkiej Rady Narodowej oraz Rady Powiatu Gliwickiego.

Był szeroko znany ze swojej aktywności społecznej. Długi czas pełnił funkcję prezesa pyskowickiego koła filatelistycznego i numizmatycznego. Kreował działalność wystawienniczą w Ratuszu, był autorem wielu wystaw. Na ten cel przekazał część swoich prywatnych zbiorów.

Był wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi Województwa Katowickiego. Był laureatem Dwóch Wież – nagrody samorządu Pyskowic za wybitne osiągnięcia dla rozwoju miasta i mieszkańców oraz Bene Meritus – wyróżnienia powiatu gliwickiego.

Ceremonia pogrzebowa śp. Władysława Macowicza rozpocznie się jutro, 15 października, o godz. 14.30 w kaplicy na cmentarzu komunalnym.

UM Pyskowice

ZOBACZ TEŻ

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI

WASZYM ZDANIEM

Napisz komentarz
Wpisz swoje imię

AKTUALNOŚCI

spot_img