Wyższe opłaty za odbiór śmieci w Pyskowicach

1 stycznia wchodzą w życie nowe stawki za odbiór odpadów komunalnych.

„W cenie odbioru i utylizacji odpadów odbija się m.in. inflacja, galopujące podwyżki paliw i energii, wzrost pensji pracowniczych” – informuje UM Pyskowice. „Wszystkie te składowe przyjmują skumulowaną postać rachunku, który działająca na zlecenie miasta firma wystawia za transport, odbiór i zagospodarowanie odpadów” – dodaje UM.

W 2022 roku umowa ze spółką PreZero Service Południe opiewała na 6 333 930 zł. To samo przedsiębiorstwo wygrało przetarg na lata 2023 – 2024. Jednak według jego kalkulacji stawka musi dojść do poziomu 6 836 238 zł w przeliczeniu na rok.

Od 1 stycznia 2023 stawka podstawowa, za odpady oddawane w sposób posegregowany, wynosić będzie 38 zł od mieszkańca. Mieszkańcy, którzy nadal uchylają się od obowiązku prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów, muszą się jednak liczyć z dwukrotnie wyższymi opłatami. Stawka związana z brakiem segregacji wynosić będzie bowiem 76 zł od osoby.

Jest też grupa mieszkańców, która może sobie obniżyć rachunki.

Ulga w wysokości 5 zł w przeliczeniu na osobę przysługiwać będzie właścicielom domów jednorodzinnych kompostujących bioodpady. Preferencja stanowi zachętę do gromadzenia i recyklingu we własnym zakresie zielonych pozostałości, których utylizacja w istotny sposób podbija ogólny koszt gospodarki odpadkami.
UM Pyskowice

ZOBACZ TEŻ

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI

WASZYM ZDANIEM

Napisz komentarz
Wpisz swoje imię

AKTUALNOŚCI

spot_img