Wystawił przedmiot na OLX. Stracił 9 tysięcy zł

W niedzielę policjanci z Pyskowic przyjęli zgłoszenie dotyczące oszustwa na szkodę 36-letniego mieszkańca tego miasta. Mężczyzna wystawił do sprzedaży odzież dziecięcą na portalu OLX.

Szybko otrzymał SMS, z informacją, że ktoś wpłacił już pieniądze, aby dostać przelew trzeba się zalogować pod wysłany link. Po chwili, kolejna informacja, że będzie kontakt telefoniczny z banku.

Sprawcy zyskali dane konta pokrzywdzonego, jego zgody na podwyższenie limitów wypłat BLIK. kolejne potwierdzenia wypłat wynikały z nieczytania treści otrzymywanych autoryzacji. Straty jakie poniósł pyskowiczanin (w wyniku trzech wypłat w warszawskich bankomatach) to 9000 złotych. Ciekawostką, jest też, że fałszywy urzędnik bankowy, z którym rozmawiał pokrzywdzony, przedstawił się popularnym polskim nazwiskiem, mówiąc przy tym z charakterystycznym wschodnim akcentem.

Przypominamy po raz kolejny!

Jeżeli sprzedajesz coś właśnie przez OLX, a może przez inny portal aukcyjny – uważaj! Oszuści mają sposoby na czyszczenie kont.

Gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już zapłacił za Twój przedmiot i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia Płatności OLX – UWAŻAJ! To na pewno jest oszustwo. Szczególnie, gdy wiadomość otrzymałeś poza OLX, np. w komunikatorze WhatsApp, Messenger czy też SMS.

Jak to wygląda najczęściej:

* Wystawiasz coś na OLX. Znajduje się kupiec. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link. „Oszust zastawia na Ciebie pułapkę”

* Teraz oszust wysyła Ci linka. Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony OLX. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych Twojej karty i stan Twojego konta. Wypełniasz formularz. „Oszust ma już prawie wszystko żeby Cię okraść”

* Przychodzi do Ciebie SMS z banku, z kodem do autoryzacji. Ty nie czytasz go uważnie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie napisaliśmy, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do Google Pay lub Apple Pay. „Oszust Cię okrada. Płaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie”

* Twoje konto jest PUSTE.

OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu, czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przez Ciebie przedmiot. Jedyną stroną, do której przekierują podczas finalizacji Płatności OLX, jest Dotpay – za jej pośrednictwem realizowana jest wpłata.

JAK UNIKNĄĆ OSZUSTWA?

• Czytaj SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.

• Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich gdy korzystasz z portali aukcyjnych

• Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.

• Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Zobacz instrukcje płatności z OLX

• Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zobacz poradnik OLX

• Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

ZOBACZ TEŻ

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI

WASZYM ZDANIEM

Napisz komentarz
Wpisz swoje imię

AKTUALNOŚCI

spot_img