W urzędzie miejskim w Pyskowicach jest winda

W Urzędzie Miejskim w Pyskowicach działa już winda. Tym samym stajemy się dostępni dla osób o szczególnych potrzebach. Mieszkańcy korzystający z wózka inwalidzkiego czy z ograniczoną sprawnością ruchową, mogą sprawnie i bezpiecznie dostać się w dowolne miejsce budynku. Już niebawem nasi mieszkańcy będą mogli korzystać z innych udogodnień, np. trójwymiarowych planów urzędu. Projekt realizowany jest z dofinansowaniem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Winda powstała w zachodnim skrzydle i łączy parter z wyższymi kondygnacjami (I oraz II piętro). Kabina dostosowana jest do potrzeb osób o różnych typach niepełnosprawności – posiada drzwi w szerokości umożliwiającej wjazd wózków, zewnętrzny i wewnętrzny panel sterujący na obniżonej wysokości wraz z przyciskami o wypukłych opisach i cyfrach w alfabecie Braille’a, wreszcie system informacji głosowej.
Uruchomienie dźwigu osobowego to najdroższy z elementów pakietu rozwiązań mającego w pełni dostosować obiekt dla osób z niepełnosprawnościami. Do końca września zaplanowano m.in. montaż pętli indukcyjnych w Urzędzie Stanu Cywilnego, w kasie, Biurze Obsługi Interesanta oraz w sali sesyjnej. Poprawi się również dostępność urzędu dla osób niedowidzących i niewidzących. Otrzymają one narzędzia orientacji w budynku w postaci planów tyflograficznych, czyli przestrzennych, trójwymiarowych modeli rozkładu pomieszczeń w urzędzie, z zaznaczeniem dróg ewakuacyjnych oraz poprzez oznaczenie pokoi numerami (lub innymi informacjami) w alfabecie Braille’a, łącznie z drzwiami toalet.
Windę wykonała firma PHU MATEO Wójcicki Zbigniew z miejscowości Ustronie, która wygrała przetarg ceną 352 245,20 zł. Realizacja tej części projektu jak i rozwiązania zaplanowane w kolejnych krokach korzystać będą z dofinansowania w kwocie 250 tys. zł z programu „Dostępny samorząd – granty”, prowadzonego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Należy podkreślić, że samorząd od dłuższego czasu wdraża plan zapewnienia dostępności osobom o szczególnych potrzebach. W ramach modernizacji budynku urzędu z myślą o osobach poruszających się na wózkach wykonano m.in. podjazd, toaletę, poszerzono części otworów drzwiowych w pomieszczeniach obsługi petentów na parterze. Dostępna jest też pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących. Docelowo swoje miejsce na najniższej kondygnacji budynku znajdzie kasa.
Warto również zaznaczyć, że w ostatnich miesiącach windy pojawiły się w budynku przyszłej Stacji Kultury, Szkole Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi, Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu oraz Szkole Podstawowej nr 3.
info/fot. UM Pyskowice

ZOBACZ TEŻ

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI

WASZYM ZDANIEM

Napisz komentarz
Wpisz swoje imię

AKTUALNOŚCI

spot_img