W pyskowickim szpitalu nie będzie chirurgii. „To absurdalna sytuacja”

Nie mamy dobrych informacji dla mieszkańców Pyskowic i okolic. W pyskowickim szpitalu nie będzie oddziału chirurgii.

List w tej sprawie przesłała do naszej redakcji Izabela Krzyczkowska z Manify Śląskiej. Cytujemy go w całości poniżej:

„Zapewne pamiętacie, jaki bój stoczyliśmy wszyscy w lipcu o oddział ginekologiczny Waszego szpitala. Już wtedy mówiliśmy, że zagrożona jest także chirurgia, choć wniosek o zawieszenie dotyczył tylko ginekologii. Decyzją Wojewody Śląskiego na chwilę udało się oddalić widmo likwidacji szpitala. Niestety, prezes Mirosław Sobczak nie zamierzał ratować szpitala tylko dalej pogrążać placówkę i po cichu ją zlikwidować. Manifa Śląska, pracownicy szpitala i mieszkańcy nie dopuszczą do realizacji zamierzeń prezesa Sobczaka.

Nie mam dla mieszkańców dobrej wiadomości- niespodziewanie prezes Sobczak zawiesił chirurgię. W dniu 29.09. odbyła się ewakuacja pacjentów. Oficjalnym powodem jest brak obsady lekarskiej na niedzielę. Podkreślę- z powodu braku obsady lekarskiej na jeden dzień 1.10. 2023, prezes zawiesił pracę całego oddziału. Pacjenci, także starsze, schorowane osoby, mają być przewożone do przeciążonych szpitali w Knurowie i Gliwicach. Mieszkańcy muszą wiedzieć, że lekarze składali wypowiedzenia z powodu strachu przed niestabilnością zatrudnienia oraz pod wpływem gróźb dotyczących zwolenienia dyscyplinarnego (całkowicie bezzasadnie). Pan prezes rzekomo szukał ludzi na ich miejsce. Jednak robił to w sposób zniechęcający- informował lekarzy, którzy interesowali się pracą na oddziale, że praca jest tylko do marca. Co ma się stać w marcu? Odpowiedź wydaje się oczywista. W dniu 1.10 .2023 zarząd Szpitala wydał oświadczenie informujące o zawieszeniu oddziału chirurgii i przekierowaniu pacjentów do Knurowa. Nadmienię, że pani posłanka Barbara Dziuk złożyła do Starosty wniosek o odwołanie prezesa i zarządu szpitala.

„To absurdalna sytuacja, która zagraża zdrowiu i życiu pacjentów. Prezes szuka najbardziej błahych powodów, aby zniszczyć szpital. Został wyznaczony, aby zlikwidować psykowicki szpital. Sytuacja jest bliźniaczo podobna do wydarzeń z ginekologii – wtedy prezes i Rada Powiatu również oczerniali lekarzy, twierdząc, że nie chcieli dyżurować”- przypomina Izabela Krzyczkowska z Manify Śląskiej.

Drodzy mieszkańcy Pyskowic
Działania starostwa powiatowego, w którym większość ma partia rządząca, Prawo i Sprawiedliwość doprowadziły do stworzenia zagrożenia zdrowotnego dla mieszkańców Pyskowic i przyległych miejscowości. Zostaliście pozbawienie chirurgii, czy możliwości szybkiego ratowania życia w sytuacji zagrożenia z powodu prywatnych interesów włodarzy powiatu. Już w lipcu starosta wspominał, że planowane jest powstanie ZOL-u w szpitalu- placówki, która zapewni powiatowi zysk. Nikogo nie obchodzi o stanie się z pacjentami, którzy potrzebują operacji. Przeczytacie i usłyszycie zapewnienia władz powiatowych, że potrzeby zdrowotne mieszkańcu są na pierwszym miejscu i są zabezpieczone w okolicznych szpitalach. Nie wierzcie w to. To tylko puste słowa- szpitale w Knurowie i Gliwicach są przeciążone i nie są w stnie zapewnić właściwej opieki kolejnym pacjentom.

„My lekarze szpitala pyskowickiego zostaliśmy zaskoczeni ruchami prezesa. Od pewnego czasu było widać, że prezes wprowadza nerwową atmosferę wśród pracowników, ale nie spodziewaliśmy się zawieszenia chirurgii. Chcemy jedynie spokojnie pracować, leczyć pacjentów bez kolejnych szkodliwych dla szpitala pomysłów prezesa. Pacjenci dzwonią do nas, piszą, są zaniepokojeni sytuacją i oburzeni, że partia rządząca w powiecie robi wszystko, aby szpital przestał istnieć. Nie ma żadnej optymalizacji szpitala, nie zostały podjęte żadne działania naprawcze. Nie rozumiem, dlaczego ktoś chce zniszczyć tak potrzebny mieszkańcom szpital, pozbawić ludzi możliwości leczenia?. Niedawno przeprowadzono remont bloku operacyjnego i teraz zawiesza się oddział. Takie działania są sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem”- mówi dr n. med Patrycja Fiegler, lekarka ze pyskowickiego szpitala.

Prośba do mieszkańców
Szanowni Państwo, działana w tej sprawie podejmują na gruncie prawnym posłowie opozycji, ale my, mieszkańcy możemy pomóc szpitalowi. Wysyłajcie do prezesa Mirosława Sobczaka e-maile wyrażające swoje niezadowolenie z zawieszenia chirurgii. Nacisk mieszkańców może pomóc ocalić szpital. Piszcie o swoim leczeniu w szpitalu, o tym, jak bardzo szpital jest potrzebny. Podaję dane kontaktowe:
Prezes Mirosław Sobczak
szpital_pyskowice@poczta.onet.pl

W tej sprawie można również pisać do starostwa
bok@starostwo.gliwice.pl

Zachęcamy do wsparcia takiej akcji. Tylko razem możemy uratować szpital, pokazać solidarność i troskę o zdrowie mieszkańców Pyskowic. Nie pozwólmy prezesowi po cichu zlikwidować szpitala. To my, pacjenci płacimy składki i mamy prawo do leczenia w miejscu zamieszkania. Zdrowie to nie biznes, tylko elementarne prawo człowieka. Dobro pacjentów jest ważniejsze od interesów kilku lokalnych grup. Wszelkie informacje będą aktualizowane”.

Izabela Krzyczkowska, Manifa Śląska
fot. Szpital w Pyskowicach

ZOBACZ TEŻ

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI

WASZYM ZDANIEM

Napisz komentarz
Wpisz swoje imię

AKTUALNOŚCI

spot_img