Trwa spór o płace w NGK Ceramics

Komisja Kontry w NGK Ceramics Polska prowadzi w imieniu załogi spór zbiorowy z pracodawcą. Po etapie negocjacji i mediacji obecnie związkowcy przygotowują się do referendum strajkowego.

Z liczącej prawie 4 tysiące osób załogi około 330 pracowników jest w Kontrze. – Spór zbiorowy trwa od 19 października 2022 roku. Domagamy się podwyżki płac o 18%, przywrócenia premii miesięcznej do poziomu 15%, zmiany w sposobie naliczania urlopu i wprowadzenia regulaminu rocznej premii związanej z zyskami – mówi Marcin Głaz, przewodniczący komisji.

„Przed rozpoczęciem mediacji zarząd sam podwyższył płace pracownikom. Formalnie średnio o 11%, ale zdaniem załogi większość pracowników dostanie podwyżkę rzędu 5 – 7 %, czyli znacznie mniej niż inflacja z ostatniego roku. Równocześnie zarząd uznał, że to wyczerpuje żądania załogi. Związkowcy jednak mają inne zdanie i twierdzą, że podwyżka – w dużo większej wysokości – to tylko jeden z ich postulatów. Uważają też, że firmę stać na wyższe płace pracowników – w 2021 roku zarobiła ona netto 265 mln zł” – informuje Kontra.

W firmie rozpoczęły się przygotowania do referendum strajkowego, które prawdopodobnie zostanie przeprowadzone w kwietniu.

ZOBACZ TEŻ

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI

WASZYM ZDANIEM

Napisz komentarz
Wpisz swoje imię

AKTUALNOŚCI

spot_img