Remonty ulic Szopena i Kazimierza Wielkiego w Pyskowicach

Ruszyła modernizacja ulic Szopena i Kazimierza Wielkiego. Powstanie nowa nawierzchnia ulic, miejsca parkingowe i oświetlenie, pojawi się również ścieżka rowerowa.

Inwestycja obejmie odcinek o długości 1047,5 m. Doświetlone zostaną przejścia dla pieszych, a przedsiębiorstwo PWiK zmodernizuje instalacje kanalizacyjne. Przy okazji ma zostać wykonana przebudowa schodów i chodnika przed sklepami przy ul. Szopena.

Z kolei ulica Kazimierza Wielkiego na pokrytym już asfaltem odcinku zyska nową warstwę, a w końcowym przebiegu, obecnie utwardzonym betonowymi płytami, całkowicie nową nawierzchnię.
Na uwagę zasługują dwie istotne nowości. Na całej długości ciągu, od skrzyżowania z ul.Strzelców Bytomskich do ul.Lokalnej, powstanie ścieżka dla rowerów. Natomiast najważniejszą innowacją będzie pierwsze w Pyskowicach rondo. Przewidziano je na skrzyżowaniu ul.Szopena z Wojska Polskiego. Planując to rozwiązanie wzięto pod uwagę jego zalety – bezpieczeństwo, wysoką przepustowość, możliwość łatwego i bezpiecznego zawracania.

Wstępnie zakładano również stworzenie ronda w obrębie połączenia ul.Szopena, Wieczorka i Kazimierza Wielkiego. Zamierzenia te musiały ulec korekcie na etapie opracowania dokumentacji projektowej, która wykluczyła taką organizację z uwagi na brak wystarczającego miejsca. Wprowadzono rozwiązanie zamienne – wyniesienie skrzyżowania, podobnie jak w miejscu połączenia ulic Lokalna i Wyzwolenia.

Inwestycja realizowana jest w formule „zaprojektuj i wybuduj”, a wykonawca to firma P.U.H. „DOMAX” Arkadiusz Mika z Boronowa Przebudowa ciągu ulic Szopena i Kazimierza Wielkiego posiada dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Dotacja pozwoli pokryć 95 proc. kosztów przedsięwzięcia, które wynoszą 9 655 500,00 zł.

Termin wykonania, planowany na początek 2024 roku, zostanie najprawdopodobniej przesunięty o kilka miesięcy w związku z przeciągającymi się uzgodnieniami dotyczącymi przebiegu instalacji podziemnych.
info/ fot. UM Pyskowice

ZOBACZ TEŻ

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI

WASZYM ZDANIEM

Napisz komentarz
Wpisz swoje imię

AKTUALNOŚCI

spot_img