Przystanek kolejowy w Sośnicy i Czechowicach?

W Gliwicach powstaną dwa nowe przystanki kolejowe – w Sośnicy i Czechowicach? Okazuje się, że to bardzo prawdopodobne. Projekty, wraz z 13 innymi z terenu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zakwalifikowały się do drugiego etapu rządowego programu “Kolej Plus”, który dofinansuje rozwój kolei w Polsce.

Dzięki temu inwestycje te zbliżą nas do powstania Kolei Metropolitalnej, która ma być podstawą systemu transportowego dla mieszkańców Metropolii. Wszystkie zgłoszone projekty wpisują się w koncepcję Kolei Metropolitalnej.

Nowe przystanki osobowe miałyby powstać przy ul. Bema w Sośnicy i w Czechowicach. Linia kolejowa nr 137 usprawni dostępność do połączenia na głównej trasie średnicowej Katowice-Gliwice. Z kolei linia kolejowa nr 135 ułatwiłaby korzystanie z połączenia na głównej trasie średnicowej Katowice-Gliwice-Pyskowice.

W drugim etapie, który potrwa 12 miesięcy będą prowadzone prace nad opracowaniem wstępnego studium planistyczno-prognostycznego, trzeba też będzie złożyć deklarację, że po zakończeniu inwestycji przez minimum pięć lat na odcinkach objętych inwestycjami będą kursować co najmniej cztery pary pociągów. Wnioskodawcy muszą także złożyć dokumenty potwierdzające zabezpieczenie finansowe na wkład własny.

Cały projekt, w którym złożono 79 projektów z 18 województw zakończy się w 2028 r. Będzie kosztować 6,5 mln zł. Dofinansowanie z programu :Kolej Plus” wyniesie 5,6 mld zł.

ZOBACZ TEŻ

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI

WASZYM ZDANIEM

Napisz komentarz
Wpisz swoje imię

AKTUALNOŚCI

spot_img