Porażka Pyskowic. Niewiele osób chce wymienić „kopciuchy” z dofinansowaniem

W Pyskowicach promocja programu „Czyste powietrze” najwidoczniej nie wygląda najlepiej. Mieszkańcy nie korzystają z dotacji na wymianę pieców. Nie korzystają, bo prawdopodobnie o programie nie wiedzą. Na jego promocji powinno zależeć władzom miasta. Czy zależy? Na to pytanie odpowiemy liczbą: 6. Właśnie tyle – tylko tyle – wniosków złożono w programie „Czyste powietrze”.

Pyskowice zajmują tym samym 1703 miejsce w rankingu stworzonym przez Polski Alarm Smogowy. Zestawienie obejmuje drugi kwartał bieżącego roku. Przykładowo w Rybniku złożono ponad 700 wniosków. Ogólnie gminy województwa śląskiego zdominowały nowy ranking. Prześwietlono 2477 gmin w całej Polsce.

Liderem rankingu za II kwartał 2021 r. jest Chełmno z kujawsko-pomorskiego, ale to miejscowości z województwa śląskiego zdominowały czołówkę zestawienia. Spośród 100 najbardziej aktywnych gmin niemal połowa, bo aż 44 pochodzi właśnie z tego województwa. W pierwszej dziesiątce znalazły się trzy gminy z powiatu rybnickiego i dwie z wodzisławskiego. Najwięcej wniosków na wymianę kotłów złożono w Rybniku – 712.

Lepiej tam, gdzie gminy zachęcają

– Widać, że świadomość problemu smogu, o jakiej mówi się w Rybniku od lat, przekłada się na aktywność mieszkańców w wymianie kotłów. Również poza granicami miasta. To szczególnie istotne, ponieważ Śląsk jest regionem, w którym uchwała antysmogowa wprowadzająca zakaz użytkowania „kopciuchów” zacznie obowiązywać już za niecałe 100 dni. Nasz ranking pokazuje, że wymiana kotłów idzie szybciej w tych miejscowościach, gdzie gminy aktywnie zachęcają mieszkańców do skorzystania z programu Czyste Powietrze. Przykładem jest przywołany już Rybnik. Od początku funkcjonowania programu złożono tam ponad 3 tys. wniosków. Najwięcej w całym programie – podkreśla lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła.

W Gliwicach promocja programu też kuleje. Złożono zaledwie 75 wniosków.

Jak sytuacja wygląda w powiecie gliwickim?

W niewielkich Gierałtowicach złożono 65 wniosków, w Knurowie 28, w Pilchowicach 105, w Pyskowicach 6, w Rudzińcu 36, w Sośnicowicach 28, w Toszku 33, a w Wielowsi 11.

Tak słaby wynik Pyskowic jest dowodem na to, że władze miasta zbyt słabo zachęcają mieszkańców do wymiany „kopciuchów” z dofinansowaniem.

Więcej informacji na temat programu można znaleźć tutaj.

ZOBACZ TEŻ

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI

WASZYM ZDANIEM

Napisz komentarz
Wpisz swoje imię

AKTUALNOŚCI

spot_img