Nowe linie autobusowe w Gliwicach, Pilchowicach i Sośnicowicach

M100, M104 i M28 – to nowe metrolinie, które 12 lutego ruszą na ulice Metropolii. M-ki kursować będą przez sześć gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Niezależnie od prac nad systematycznym uruchamianiem kolejnych linii, w lutym zostanie ogłoszony przetarg na firmę, która zapewni obsługę wszystkich pozostałych, zaplanowanych połączeń. Docelowo system metrolinii składać się będzie z 31 linii autobusowych.

Do tej pory uruchomionych zostało 12 linii metropolitalnych, które połączyły 24 miasta GZM. Wkrótce, bo od soboty (12 lutego), w trasę wyjadą trzy kolejne. M28 połączy Piekary Śląskie z Katowicami. Bezpośrednie połączenia pojawią się też pomiędzy Gliwicami a gminą Pilchowice (M104) i Sośnicowicami (M100). – Współpracując z gminami, stopniowo uruchamiamy kolejne połączenia metropolitalne, których celem jest usprawnienia podróżowania po Metropolii. Metrolinie z założenia to połączenia, które mają zapewnić większa liczbę kursów, w równych odstępach czasu niemal przez całą dobę – mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu Metropolii. – Niestety ze względu na bardzo duże problemy kadrowe wśród kierowców zawodowych, z którymi mierzą się przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej, proces uruchomienia wszystkich 31 linii, zwolnił w połowie zeszłego roku. Niemniej podejmując różnego rodzaju działania, aby maksymalnie ograniczać ryzyka z tym związane, wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na obsługę części z pozostałych zaplanowanych metrolinii. Pozwoli to na to, by uruchomić je najpóźniej w ciągu pół roku od podpisania umowy – wyjaśnia.

Trzy nowe połączenia, które wkrótce zostaną uruchomione, to również odpowiedź na zgłaszane przez mieszkańców oczekiwania, które dotyczyły m.in. usprawnienia funkcjonowania komunikacji miejskiej pomiędzy gliwickimi osiedlami oraz pomiędzy mniejszymi miejscowościami.

Linia M104 połączy Gliwice ze Stanicą leżącą w gminie Pilchowice. Oprócz regularnych kursów w dni robocze ta M-ka będzie jeździć również w dni wolne od pracy. Wcześniej podróż komunikacją miejską do i ze Stanicy m.in. w weekendy była niemożliwa. Teraz metrolinie połączą mniejsze miejscowości z większymi miastami i uzupełnią luki komunikacyjne.
Od soboty pasażerowie będą mogli korzystać również z metrolinii M100, o którą zabiegali mieszkańcy różnych dzielnic Gliwic, w tym Ostropa i Wilczego Gardła.

Oprócz M-ek w drogę ruszy także sfinansowana przez miasto Gliwice linia 693, która połączy Żerniki z osiedlami Waryńskiego, Kopernika i Obrońców Pokoju. Pasażerowie będą mogli szybciej dotrzeć z osiedli do pracy w strefie ekonomicznej.

Do Zarządu Transportu Metropolitalnego w Katowicach już od jakiegoś czasu wpływały wnioski o uruchomienie bezpośrednich połączeń z Trynku na targowisko i na Cmentarz Lipowy. Dlatego zmieni się trasa linii 60, która od 12 lutego będzie przejeżdżać od Trynku, przez centrum aż na gliwickie Zatorze. Oprócz tego częściej pojadą linie 59 i 202.

ZOBACZ TEŻ

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI

WASZYM ZDANIEM

Napisz komentarz
Wpisz swoje imię

AKTUALNOŚCI

spot_img