Mieszkańcy Pyskowic zapłacą więcej za wywóz śmieci

1 lutego zmienią się rachunki mieszkańców Pyskowic za zagospodarowanie odpadów komunalnych.

Jedyna oferta w przetargu, dotychczasowego operatora PreZero Service Południe sp. z o.o. z Rudy Śląskiej, była wyższa o 260 tys. zł.
Zielony kubeł na odpady w centrum kadru. Z boku napis: nowe stawki za odbiór odpadów
Nowa stawka podstawowa, za odpady oddawane w sposób selektywny, to 35,80 zł miesięcznie od mieszkańca („karna” opłata, za odpady niesegregowane to 71,60 zł). Zmieniają się również stawki związane z lokalami użytkowymi. Od 1 lutego będą wynosić 1,40 zł (2,80, gdy odpady nie są zbierane selektywnie) za każdy m kw. do 60 m kw. powierzchni i 0,32 zł (0,64 zł opłata podwyższona za brak segregacji) zł od 1 m kw. powyżej 60 m kw.
Stawki rosną o niecałe 3 proc., czyli mniej niż wynikałoby z podwyżki dokonanej przez operatora w wysokości 4 proc. – Drożeją paliwa i energia, rosną koszty osobowe, związane z podwyżką płacy minimalnej. Te wszystkie czynniki przekładają się na końcowy koszt odbioru, transportu i zagospodarowania odpadów komunalnych, który ponosi operator – tłumaczy Agnieszka Dymek, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.
Jak podkreśla naczelnik jednostkowe koszty odbioru odpadów udałoby się obniżyć, gdyby do systemu dołączyli wszyscy mieszkańcy Pyskowic. Tymczasem między oficjalnym wskaźnikiem zamieszkania Głównego Urzędu Statystycznego (18 455), a liczbą osób zameldowanych (16 465) wciąż rozwierają się nożyce. Co więcej – liczba osób objętych systemem to zaledwie 14 622.
W 2021 r. urząd miejski wysłał 100 wezwań do złożenia deklaracji dotyczących liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość. Działanie zaowocowało złożeniem korekt i przyhamowaniem krzywej spadku zadeklarowanych mieszkańców, od których pobierana jest oplata za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
– W roku 2022 r. planujemy zintensyfikować kontrole jakości usługi odbioru odpadów oraz skoncentrować uwagę na wyszukiwaniu nieruchomości, gdzie wskazana liczba osób zamieszkałych jest niezgodna ze stanem faktycznym – podkreśla A.Dymek.
Przy okazji tematu odpadów warto wspomnieć o zmianie harmonogramu wywozu odpadów, które dotyczą ulic Cmentarna, Górnicza, Hutnicza, Plac Karola Miarki, Kościelna, Ks. Bończyka, Mickiewicza, Osiedle Mikoszowina, Paderewskiego, Poniatowskiego, Powstańców Śl.(do nr 8), Rynek, Sienkiewicza, Strzelców Bytomskich, Szpitalna, Toszecka, Wielowiejska, Wojska Polskiego, Kard. Stefana Wyszyńskiego, Wyzwolenia. Korekta zacznie obowiązywać od lutego.

(UM Pyskowice)

ZOBACZ TEŻ

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI

WASZYM ZDANIEM

Napisz komentarz
Wpisz swoje imię

AKTUALNOŚCI

spot_img