Coraz więcej płacimy za odbiór i wywóz śmieci

To swoisty paradoks – coraz więcej płacimy za odbiór i wywóz śmieci, a tymczasem stanowią one potencjalne źródło energii. Najwyższy czas, by na poważnie i w znaczącym procencie zacząć je traktować nie jako bezużyteczne śmieci, ale cenne odpady.

Tematykę tę w szerokim konspekcie przestawiła konferencja poświęcona możliwościom wykorzystania odpadów biodegradowalnych do produkcji energii „Innowacyjny model gospodarowania odpadami w obiegu zamkniętym”, która odbyła się 12 października w Starostwie Powiatowym w Gliwicach. Zorganizowana została przez Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Gliwicach z inicjatywy Komisji Ochrony Środowiska i Energii Rady Powiatu Gliwickiego, z myślą m.in. o współpracy w ramach Klastra Energii „Przyjazna Energia w Powiecie Gliwickim”.

– Na konferencji omówiliśmy problemy rosnącej ilości odpadów komunalnych i rolniczych, szczególnie biodegradowalnych, oraz kosztów ich przetwarzania z położeniem nacisku na możliwości ich wykorzystania do produkcji biogazu oraz energii elektrycznej i cieplnej – informuje Ewa Jurczyga, członek Zarządu Powiatu Gliwickiego.

Podczas konferencji możliwości otrzymania dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład do przedsięwzięć służących ochronie środowiska zaprezentował przedstawiciel Banku Gospodarstwa Krajowego. O biogazowniach i wykorzystaniu bioodpadów w aspekcie zapisów wojewódzkiego planu gospodarowania odpadami mówił reprezentant Departamentu Ochrony Środowiska z Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Prof. dr hab. inż. Krzysztof Pikoń z Politechniki Śląskiej wygłosił krótki, bardzo interesujący wykład pt. „Bioodpady kierunki zgodne z GOZ”. Innowacyjny model gospodarowania odpadami w obiegu zamkniętym przybliżył na przykładzie Szwecji Józef Neterowicz, ekspert ds. ochrony środowiska i energii odnawialnej Związku Powiatów Polskich. Przedstawiciel Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gliwicach omówił rozbudowę ciepłowni pod kątem ekologii. – Dziękuję, że miasto Gliwice odpowiedziało na naszą inicjatywę i poprzez swą spółkę włączyło się w przygotowanie części merytorycznej konferencji – podkreśla Ewa Jurczyga. – Mam nadzieję, że zapoczątkuje to nowe kierunki współpracy Powiatu Gliwickiego z samorządem Gliwic.

Lokalne rozwiązania związane z wytwarzaniem biogazu z wykorzystaniem odpadów rolniczych przybliżył – na podstawie doświadczeń Grupy Butor – Władysław Butor. Gdy jego gospodarstwo 20 lat temu przymierzało się do budowy biogazowni, w Niemczech działało 5 tys. takich obiektów. Obecnie w Polsce jest ich tylko sto kilkadziesiąt, a w Niemczech – już 12 tys. Pokazuje to, jak wiele jeszcze mamy w kraju do zrobienia w tym względzie.

– Dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, które przyjęły zaproszenie na naszą konferencję i zaprezentowały ciekawe wystąpienia. Z pewnością z ogromu przedstawionej wiedzy skorzystali obecni na spotkaniu włodarze naszych gmin, borykający się z problemem rosnącej ilości odpadów oraz kosztów związanych z ich zagospodarowaniem – mówi Ewa Jurczyga.

Starostwo Powiatowe

ZOBACZ TEŻ

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI

WASZYM ZDANIEM

Napisz komentarz
Wpisz swoje imię

AKTUALNOŚCI

spot_img