Burmistrz Pyskowic z absolutorium

Rada miejska jednogłośnie udzieliła burmistrzowi Pyskowic Adamowi Wójcikowi absolutorium za rok ubiegły oraz wotum zaufania. Głosowanie, połączone z przyjęciem rozliczenia budżetu za 2020 r. odbyło się na sesji rady 24 czerwca.

Wotum zaufania to nowość w prawie samorządowym, wprowadzona dwa lata temu. Poprzedza go debata nad „Raportem o stanie gminy”, który w syntetyczny sposób ujmuje działania miasta za rok poprzedni. Opracowanie to podsumowanie pracy samorządu w pigułce. W tym za rok 2020 wiele miejsca poświęcono trudnej sytuacji pandemii, z którą przyszło się zmierzyć gminie. Mimo przeszkód spowodowanych epidemią koronawirusa udało się jednak zrealizować zakładane zamierzenia. Podstawą do ich rozliczenia pod kątem ekonomiczno – księgowym jest z kolei sprawozdanie z wykonania budżetu. Co mówi ono o stanie finansów gminy?
Pyskowice po raz pierwszy od 2016 zamknęły ubiegły rok nadwyżką. Wpływy były wyższe od wydatków o 4 382 253,83 zł i osiągnęły poziom 105 113 720, 41 zł. W około 11 proc. zostały przeznaczone na rozwój, czyli inwestycje, a w pozostałej części na bieżące funkcjonowanie miasta.
Jak zmieniły się m.in. nasze ulice, podwórka, szkoły i tereny zielone w ubiegłym roku? O szczegółach przeczytacie Państwo w „Raporcie o stanie gminy”, który dostępny jest w zakładce o tym samym tytule – Raport o stanie gminy za 2020 r. Poprzestańmy na najważniejszych inwestycjach.
Można powiedzieć, że ubiegły rok upłynął pod znakiem inwestycji drogowych. Wspólnie z powiatem przebudowano fragment chodnika w obrębie rynku, powstała ulica Lokalna, nie bez powodu nazywana północną obwodnicą Pyskowic, do progu realizacji doprowadzono wspólny projekt z powiatem – modernizację ul. Powstańców Śląskich, która została sfinalizowana w pierwszym półroczu tego roku.
Zmieniły się również nasze tereny zielone. Na tzw. placu dożynkowym pojawiła się strefa street work-out, a przy ul. Poniatowskiego powstał odnowiony skwer noszący imię miasta partnerskiego Pyskowic – Flörsheim nad Menem.
Miasto inwestowało również w poprawę stanu środowiska. Zakończył się proces rekultywacji składowiska odpadów komunalnych przy ul. Zaolszany, sfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ze środków gminy, w ramach konkursu „Pyskowice – ekologia wspisana w rozwój”, zakupiono i zainstalowano lampy solarne na terenie ogródków działkowych „Witaminka”. Przełomowym przedsięwzięciem jest modernizacja systemu ciepłowniczego, której początek dały przeprowadzone w ubiegłym roku prace na centralnym odcinku sieci.
W głosowaniu nad absolutorium uczestniczyło 13 radnych, wszyscy byli „za”. Identycznym wynikiem rada udzieliła burmistrzowi wotum zaufania.

źródło: UM Pyskowice

ZOBACZ TEŻ

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI

WASZYM ZDANIEM

Napisz komentarz
Wpisz swoje imię

AKTUALNOŚCI

spot_img