W czwartek, 15 lutego, w Pyskowicach odbyła się roczna odprawa z udziałem kierownictwa gliwickiej policji. Podsumowano i oceniono pracę gliwickich policjantów w roku 2023.
Za bezpieczeństwo rejonu zamieszkałego przez około 300 tysięcy osób odpowiada gliwicki garnizon policji, któremu podlega siedem komisariatów – pięć w samych Gliwicach i po jednym w Knurowie oraz Pyskowicach. Cały garnizon etatowo liczy 699 funkcjonariuszy, jednak gliwicka policja boryka się z brakami kadrowymi. wW dyspozycji znajdowało 621 policjantów – do pełnej obsady w 2022 roku brakowało 78 funkcjonariuszy (to jakby brak jednego dużego komisariatu).
Jak obliczono, w 2023 roku, średnio dziennie, tylko w służbie obchodowej w terenie znajdowało się 87 policjantów. Dziennie (średnio w ciągu roku) patrole te podejmowały 85 interwencji i zatrzymywały na gorącym uczynku 2 sprawców przestępstw. Każdego dnia stróże prawa ujawniali 137 wykroczenia, w tym 40 szczególnie uciążliwych. Każdego dnia legitymowali też średnio 130 osób, po czym ujawniali i zatrzymywali dwie poszukiwane lub zaginione.
Z analizy struktury przestępstw w powiecie grodzkim (Gliwice) i powiecie ziemskim (powiat gliwicki) wynika, że prawie 75 procent z nich zdarzyło się w Gliwicach, a 25 proc. w pozostałych miastach i gminach powiatu.
Optymistyczną wiadomością dla mieszkańców naszego rejonu jest kolejny już rok z utrzymującym się spadkiem liczby przestępstw najbardziej uciążliwych, przestępstw kryminalnych (rozboje, włamania, kradzieże, kradzieże pojazdów, zniszczenia mienia, bójki i uszczerbki na zdrowiu) oraz wzrostem ich wykrywalności. W ubiegłym roku wszczęto 1941 takich spraw, a wykrywalność wynosiła 52,7 proc.
Ogółem policjanci przeprowadzili 6919 spraw karnych. Z załączonej analizy wynika, że w 2023 r. skradziono w naszym rejonie 46 pojazdów, to jest o 7 mniej niż w roku poprzednim. Wskaźnik wykrycia przekroczył 20 procent.
Przestępstwa rozbójnicze w naszym rejonie zdarzyły się 31 razy, to o 13 mniej niż w roku 2022. Stróże prawa wykryli większość ich sprawców, osiągając poziom wykrywalności prawie 91 procent.
Z ciekawostek – podajemy liczbę zarekwirowanych u przestępców narkotyków. W ubiegłym roku zabezpieczono łącznie, sporo ponad 30 kilogramy substancji psychoaktywnych, w tym 3,5 kg amfetaminy, ponad 3 kg efedryny, 25 kg marihuany, ponad kilogram efedryny, prawie 1900 tabletek extazy i LSD oraz szereg innych narkotyków w mniejszych ilościach.
W ubiegłym roku policjanci wyjeżdżali na wezwania do 31147 interwencji, w tym 4725 pilnych, w których istniało zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka albo możliwość zatrzymania sprawcy na gorącym uczynku.