Niemal każdej zimy obserwując drogi, możemy się przekonać o tym, jak wielu kierowców zapomina, że odśnieżenie auta to ich obowiązek. Jazda z warstwą śniegu na dachu, niedokładnie odśnieżonymi, czy pokrytymi lodem szybami, zagraża nie tylko samym kierującym i pasażerom takich pojazdów, ale także innym uczestnikom ruchu drogowego.
„Śnieg na samochodzie to niemiła niespodzianka, która czeka wszystkich właścicieli pojazdów, które zimą parkowane są pod tak zwaną chmurką. Po opadach śniegu każdy pojazd, którym chcemy poruszać się po drodze, musi zostać odśnieżony. Liczenie na to, że podczas jazdy pęd powietrza zdmuchnie śnieg, jest nierozsądnym pomysłem. Zanim śnieg zostanie zdmuchnięty, nasz samochód jest słabo widoczny. Poza tym spadająca bryła lodu może uszkodzić inne auto lub zmusić jego kierowcę do wykonania niebezpiecznego manewru” – informuje policja.
Przepisy prawa o ruchu drogowym jasno określają, w jaki sposób można poruszać się po drogach. Nakazują one takie utrzymanie i przygotowanie auta do jazdy, by między innymi zapewniało kierowcy dostateczne pole widzenia i nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących oraz innym uczestnikom ruchu. W praktyce oznacza to, że przed wyruszeniem w drogę należy cały samochód dokładnie odśnieżyć, pozbywając się śniegu nie tylko z dachu, ale także z szyb, bagażnika, maski i reflektorów. Należy przy tym pamiętać, by śnieg usunąć również z tablic rejestracyjnych. Zapewnienie czytelności tablic i innych wymaganych oznaczeń pojazdu jest bowiem kolejnym obowiązkiem kierującego, za niedopełnienie którego można otrzymać mandat.
„W sytuacji, gdy samochód – co prawda – nie jest zaśnieżony, ale ma zamarznięte lub oszronione szyby, kierowca również ma obowiązek zapewnienia sobie dostatecznej widoczności i usunięcia lodu czy też szronu z szyb i zewnętrznych lusterek” – przekazuje policja.
„Pamiętajmy! Auto odśnieżajmy na wyłączonym silniku, w innym przypadku takie zachowanie będzie traktowane jako wykroczenie” – dodaje policja.
Zgodnie z najnowszym taryfikatorem, za nieodśnieżenie pojazdu lub zrobienie tego w sposób niechlujny, co może zagrażać bezpieczeństwu innych uczestników ruchu, grozi mandat do 3 tysięcy złotych.
Należy jednak odśnieżać samochód nie dla uniknięcia kary, ale przede wszystkim dlatego, aby nie powodować zagrożenia w ruchu drogowym. Kierowca jadący nieodśnieżonym samochodem daje innym wyraźny sygnał, że nie liczy się z bezpieczeństwem pozostałych użytkowników drogi.